Princíp katetrizačnej rádiofrekvenčnej ablácie spočíva v kontrolovanej aplikácii rádiofrekvenčnej energie na nežiaduce vodivé dráhy v srdci, prípadne na miesta, odkiaľ vychádza nežiaduci elektrický signál. Pomocou tejto energie sa tkanivo v danom mieste umŕtvi, čím sa stane nevodivým a elektrická energia prúdiaca v srdci sa začne opäť šíriť po správnych dráhach. Lekár - elektrofyziológ počas tohto nechirurgického zákroku zavedie katétre zvyčajne cez rez pri slabinách alebo na ramene až k srdcu. Lekár ich sleduje pomocou rôntgenu. Pacient je počas tohto zákroku sledovaný v lokálnej anestézii, je pri vedomí, občas je potrebné pacienta uspať.
Lekár - elektrofyziológ a prítomný zdravotnícky personál využívajú počas zákroku najmodernejšie zobrazovacie a monitorovacie systémy, ktoré im umožňujú sledovať presný pohyb katétrov, určiť presné miesto ablácie a vyhodnotiť ablačný výkon. Samotný pohyb katétrov v tele a v srdci je bezbolestný, avšak nepríjemne môžete pociťovať zavádzanie katétrov. Niekedy môže pacient cítiť bolesť pri aplikácii rádiofrekvenčnej energie v srdci. V tomto prípade informujte lekára, aby vám mohli byť podané lieky bolesti. Ablačný výkon niekedy trvá aj viac hodín, informujte preto lekára o diskomforte, ktorý pociťujete (bolesť chrbta z dlhého ležania a pod.).
Po odstránení katétrov je niekedy potrebné ranu zceliť niekoľkými stehmi, miesto vpichu vám obviažu. V nemocnici zostanete na pozorovaní ešte 1 - 2 dni. Doma sa postupne vracajte k svojmu dennému stereotypu, prvé dni obmedzte aktivity na minimum. Miesto vpichu vás môže pár dní bolieť, prípadne sa môže objaviť opuch alebo modrina. Ak je však opuch veľký a bolesť silná, objavia sa horúčky alebo závrate, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára.
XIENCE™ stent s 1-mesačnou DAPT a 3-mesačnou DAPT znížil závažné krvácanie bez zvýšenia ischemických príhod. …
Viac infoSpoločnosť GE Healthcare priniesla do Trnavy najnovšiu zobrazovaciu technológiu …
Viac infoStresová inkontinencia je problém, ktorý postihuje milióny žien. Zvyčajne vzniká dôsledkom oslabených alebo poškodených svalov, ktoré majú brániť úniku moču, ako sú svaly panvového dna a uretrálny zvierač. Ich oslabenie môže spôsobiť únik moču, keď je močový mechúr pod tlakom. …
Viac info